"Tylko - że aby drogę mierzyć przyszłą,
Trzeba koniecznie pomnieć, skąd się wyszło."
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • _dsc0902.jpg
Bardzo dobre wyniki maturalne uczniów Kołłątaja
środa, 05 lipca 2017 11:37

Ponownie uczniowie pińczowskiego liceum bardzo dobrze spisali się na egzaminie maturalnym. Ponad 96% absolwentów uzyskało świadectwo dojrzałości. Są to wyniki znacznie wyższe od średniej ogólnopolskiej, gdyż w Polsce 15,6% licealistów nie poradziło sobie z co najmniej jednym przedmiotem, w województwie świętokrzyskim 12%, a w Kołłątaju tylko 3,7%. Wszyscy absolwenci naszego liceum, którym nie powiodło się podczas sesji wiosennej, mogą poprawić swój wynik w sierpniu. Tego prawa nie ma natomiast blisko 5% polskich licealistów i 3% maturzystów z województwa świętokrzyskiego.

Na uwagę zasługuje fakt, iż odsetek sukcesów z poszczególnych przedmiotów na poziomie podstawowym jest wyższy zarówno od krajowego jak i dla województwa świętokrzyskiego. Wszyscy nasi uczniowie poradzili sobie z egzaminem z matematyki, języka niemieckiego i języka rosyjskiego. W Polsce licealiści zanotowali dużo gorsze wyniki, np. matematyki nie zdało 13% absolwentów. Również wyższą zdawalność od średniej krajowej osiągnęli uczniowie Kołłątaja z j. polskiego (99% przy średniej krajowej 98%) i j. angielskiego (97,4% przy średniej krajowej 95%).

Bardzo dobrze prezentują się też średnie wyniki z przedmiotów rozszerzonych. Z języka polskiego, matematyki i geografii są one wyższe o tych, które uzyskiwali uczniowie liceów w kraju. Z matematyki średnia naszych licealistów wynosi blisko 56%%, a w Polsce tylko 47%. Tradycyjnie pińczowscy maturzyści napisali bardzo dobrze egzamin z geografii, bo aż o 13 % lepiej niż maturzyści w całej Polsce. Dobrze też poradzili sobie z j. polskim i j. angielskim na poziomie rozszerzonym. Szczegółowe wyniki z pozostałych przedmiotów zostaną podane w poźniejszym terminie.