"Tylko - że aby drogę mierzyć przyszłą,
Trzeba koniecznie pomnieć, skąd się wyszło."
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • _dsc0902.jpg
Wizyta młodzieży izraelskiej
niedziela, 10 listopada 2019 00:00

 7 listopada już po raz siódmy w progach naszej szkoły gościliśmy rówieśników z Izraela wraz z opiekunami i rodzicami. Na sali gimnastycznej po powitaniu gości przez dyrektorów szkoły: p. Annę Golik, p. Tomasza Pietrzykowskiego oraz koordynatorkę całego przedsięwzięcia - p. Gabrielę Wiewiórę, odbyła się część artystyczna poprowadzona uczniów klasy 3a: Jakuba Łatanika oraz Kingę Domagałę. Młodzież naszej szkoły (Julia Nowak i Michał Szczeciński) przedstawiła najważniejsze informacje dotyczące Polski, Pińczowa i szkoły w formie prezentacji multimedialnej. Uczennica Patrycja Bochen zaprezentowała sylwetkę swojej prababci, która w czasie II wojny światowej pomagała rodzinie żydowskiej, za co została odznaczona medalem: ,,Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Następnie Zofia Połetek, Anna Garula, Julia Pasternak, Laura Pasternak, Olga Kuciak, Bartosz Liburski zaprezentowali swoje talenty wokalno-instrumentalne, a Gabriel Kapa niezwykłe umiejętności z jo-jo. Największy entuzjazm wywołały: ,,Złota Jerozolima” zaśpiewana przez Zofię Połetek oraz ,,Shoama Israel” w wykonaniu Anny Garuli.

IMG 5200

IMG 5201

IMG 5202

IMG 5203

IMG 5205

Młodzież izraelska przyłączyła się do śpiewu i nagrodziła artystów owacją na stojąco. Goście również zaprezentowali swój kraj, miasto i szkołę, wykorzystując prezentację multimedialną. Znalazł się także czas na wspólną zabawę, młodzież z obu krajów prezentowała swoje tańce, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem wszystkich uczestników, nastąpiła całkowita integracja, a muzyka połączyła narody i pokolenia.

IMG 5207

IMG 5208 

IMG 5209

IMG 5211

IMG 5212

Bardzo ważnym punktem spotkania polsko-izraelskiego były warsztaty integracyjne odbywające się w siedmiu grupach pod opieką nauczycieli: p. Justyny Szafraniec, p. Ilony Wilk, p. Marty Nowak, p. Agnieszki Osińskiej, p. Małgorzaty Śledzik, p. Rafała Kawiorskiego oraz p. Dariusza Pikula. Na zajęciach panowała atmosfera otwartości i przyjaźni, uczniowie z Polski i Izraela chętnie odpowiadali na pytania dotyczące ich życia i kultury krajów, w których żyją, wykorzystując przy tym znajomość języka angielskiego, uczyli się wzajemnie podstawowych zwrotów w języku polskim i hebrajskim.

IMG 5219

IMG 5223

IMG 5225

IMG 5227

IMG 5236

 

Wspólnie odnajdywali podobieństwa i różnice dotyczące ich codziennego życia. Nie zabrakło wspólnych zdjęć i wymiany adresów w mediach społecznościowych, aby utrzymać świeżo nawiązane przyjaźnie. Na pamiątkę naszego spotkania przedstawiciele obu stron posadzili ,,drzewo pamięci” oraz złożyli swoje podpisy na 2 plakatach upamiętniających to niezwykłe spotkanie.

IMG 5213

 

IMG 5215

IMG 5216

IMG 5217

IMG 5218

IMG 5230

IMG 5231

IMG 5233

Ostatnim punktem spotkania była wizyta w Synagodze Starej w Pińczowie, gdzie oddano hołd poległym w czasie II wojny światowej. W murach synagogi ponownie zabrzmiały piosenki zaprezentowane przez Anię Garulę (Shaoma Israel) oraz młodzież izraelską. Olga Kuciak i Bartosz Liburski wraz ze swoim izraelskim kolegą wykonali utwór instrumentalny na skrzypcach. Na zakończenie głos zabrał koordynator ze strony izraelskiej, który podziękował za niezwykle ciepłe i serdeczne przyjęcie oraz wystosował gorące zaproszenie dla uczniów pińczowskiego LO i zachęcił do odwiedzin w Izraelu.