"Tylko - że aby drogę mierzyć przyszłą,
Trzeba koniecznie pomnieć, skąd się wyszło."
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • _dsc0902.jpg
Wizyta młodzieży z Izraela
piątek, 30 listopada 2018 00:00

16.11.2018r. w ramach projektu: ,,Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów” już po raz szósty odbyło się spotkanie młodzieży naszej szkoły z rówieśnikami ze szkoły w Kiryat Tivon w Izraelu. O godzinie 9.00 65-osobowa grupa gości została powitana przez dyrektora szkoły: p. Annę Golik, koordynatorów całego przedsięwzięcia; p. Tomasza Pietrzykowskiego i p. Gabrielę Wiewiórę oraz przedstawicieli uczniów pińczowskiego LO. Następnie uczestnicy zgromadzili się na sali gimnastycznej, gdzie odbyła się część oficjalna. Pani dyrektor w swoim powitaniu wyraziła radość ze spotkania i podkreśliła, że młodzież naszej szkoły czeka na swoich izraelskich kolegów z otwartymi sercami i umysłami.

wmi3

wmi4

 

wmi5

wmi1

wmi2

wmi7

wmi8

wmi9

wmi10

Część artystyczną poprowadzili uczniowie klasy II a: Jakub Łatanik oraz Kinga Domagała. Młodzież naszej szkoły przedstawiła w formie prezentacji multimedialnej najważniejsze informacje dotyczące Polski, Pińczowa i szkoły. Julia Pasternak z I a zapoznała wszystkich z postacią Juliana Laskowskiego, mieszkańca Pińczowa, który w czasie II wojny światowej pomagał żydowskiej rodzinie: Dinie Nawarskiej i jej dzieciom Wiktorowi i Hanie, za co został odznaczony medalem: ,,Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Zofia Połetek, Anna Garula, Julia Pasternak, Maciej Kilian, Kacper Zacharz, Patryk Karpiński i Dawid Cieślak zaprezentowali swoje talenty wokalno-instrumentalne. Największy entuzjazm niezwykle żywiołowo reagujących gości wywołały utwory: ,,Złota Jerozolima” w wykonaniu Zofii Połetek oraz ,,Shoama Israel” w wykonaniu Anny Garuli. Młodzież izraelska przyłączyła się do śpiewu, a na koniec nagrodziła solistów owacją na stojąco. Uczniowie kl. II a zeprezentowali taniec belgijkę, do którego zaprosili młodzież i nauczycieli zarówno z Izraela, jak i z naszej szkoły. Następnie młodzież izraelska zaprezentowała swoje tańce, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony polskiej, a podczas zabawy nastąpiła całkowita integracja młodzieży z obu krajów, muzyka połączyła narody i pokolenia. Z pomocą uczniów przydzielonych do służby informacyjnej, nadzorowanych przez p. Beatę Oleksy, młodzież wspólnie odbyła spacer po naszej szkole, zwiedzając wystawę historyczną sporządzoną przez p. Martę Nowak oraz oglądając prezentację twórczości uczniów naszej szkoły, przygotowaną przez p. Sylwię Smaczyńską. Wszyscy uczestnicy złożyli także swoje podpisy na 2 plakatach, upamiętniających to niezwykłe spotkanie.

wmi11

wmi12

wmi13

wmi14

Bardzo ważnym punktem spotkania polsko-izraelskiego były warsztaty integracyjne odbywające się w pięciu grupach pod opieką nauczycieli :p. Justyny Szafraniec, p. Ilony Wilk, p. Inez Sarwy, p. Małgorzaty Śledzik oraz p. Rafała Kawiorskiego. Na zajęciach panowała atmosfera otwartości i przyjaźni, młodzież polska i izraelska chętnie odpowiadała na pytania dotyczące ich życia i kultury krajów, w których żyją, wykorzystując przy tym znajomość języka angielskiego. Młodzi ludzie odnajdywali podobieństwa i różnice dotyczące ich codzienności, wspólne zainteresowania. Nie zabrakło zdjęć i wymiany adresów na mediach społecznościowych, aby kontynuować znajomość. Na pamiątkę wydarzenia przedstawiciele obu stron posadzili ,,drzewo pamięci”, a ostatnim punktem spotkania była wizyta w Synagodze Starej w Pińczowie, gdzie oddano hołd poległym w czasie II wojny światowej. W murach synagogi zabrzmiały zaprezentowane przez Anię i Zosię piosenki, będące rodzajem modlitwy, a uczennica Karolina Kozłowska z II a zagrała na trąbce utwór ,,Halleluja”. Na zakończenie głos zabrała koordynatorka ze strony izraelskiej, która podziękowała za niezwykle ciepłe i serdeczne przyjęcie oraz zaprosiła pińczowskich licealistów do Izraela.

wmi15

wmi16

wmi17

wmi18

wmi19

wmi20

wmi21

Takie spotkania pozwalają budować mosty między młodzieżą z różnych krajów, uczą porozumienia, są lekcją tolerancji i otwartości, przełamują stereotypy i niszczą bariery, ale także motywują do nauki języków obcych.