"Tylko - że aby drogę mierzyć przyszłą,
Trzeba koniecznie pomnieć, skąd się wyszło."
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • _dsc0902.jpg
Posadzenie kolejnego ,,Dębu Pamięci’’
środa, 24 października 2018 00:00

17 października 2018 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. H. Kołłątaja w Pińczowie uhonorowano absolwenta przedwojennego gimnazjum  porucznika Jana Wykurza, który został zabity w 1940 roku w Katyniu. To już szósty Dąb Pamięci posadzony przez nauczycieli  i uczniów liceum. Na uroczystość przybyli wicestarosta Ryszard Barna, burmistrz Włodzimierz Badurak oraz  przedstawiciel służb mundurowych, rady rodziców oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół . Wśród gości znalazła się również pani Anna Wójcik, bratanica Zenona Chata (któremu posadzono pierwszego Dęba Pamięci) oraz  pani Teresa Znojek, przedstawicielka Rodziny Katyńskiej.

IMG 3948

IMG 3956

 

IMG 3962

IMG 3966

IMG 3981

IMG 4003

IMG 4018

IMG 3991

 

            Część artystyczną, przygotowaną przez Martę Nowak i Tomasza Pietrzykowskiego, oparto na pomyśle korespondencji między polskim żołnierzem, przebywającym w obozie jenieckim a jego żoną. Fragmenty autentycznych listów były przeplatane bardzo wzruszającymi piosenkami i tekstami poetyckimi. W programie wystąpili: Anna Garula, Bartosz Pyrz, Łukasz Bajur, Wiktoria Makselan, Julia Radek, Katarzyna Gajda, Łukasz Purat, Zuzanna Omasta i Jakub Łatanik. Po zakończeniu części artystycznej dokonano odsłonięcia tablicy poświęconej porucznikowi Janowi Wykurzowi oraz posadzono Dąb Pamięci. Następnie zaproszeni goście złożyli wiązanki kwiatów pod obeliskiem z tablicami.

IMG 4103

IMG 4104

IMG 4108

IMG 4110

IMG 4116

IMG 4119

IMG 4122

          Należy dodać, iż kolejna uroczystość jest efektem realizowanego w „Kołłątaju” ogólnopolskiego programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”, którego celem jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie i zagwarantowanie im zbiorowej i pokoleniowej pamięci. Od początku koordynatorami tego programu w liceum są Marta Nowak i Tomasz Pietrzykowski. Wicedyrektor szkoły Tomasz Pietrzykowski powiedział, iż młodzież bardzo chętnie podejmuje trud zmierzenia się z trudną przeszłością. Dzięki  takim przedsięwzięciom młode pokolenie ma szansę ocalić od zapomnienia pamięć o tych, których oprawcy skazali na niepamięć.