"Tylko - że aby drogę mierzyć przyszłą,
Trzeba koniecznie pomnieć, skąd się wyszło."
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • _dsc0902.jpg
UWALNIAMY KSIĄŻKI
środa, 27 września 2017 00:00

W naszej szkole od 20 października będzie przeprowadzona akcja bookcrossingowa. Obok biblioteki szkolnej zostanie ustawiony regał, na którym będzie można zostawić swoje przeczytane książki, a zabrać inne.Tak więc do dzieła – przeglądamy swoje księgozbiory, segregujemy zalegające woluminy, pozbywamy się przeczytanych książek – a szukamy nowych!

Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka. Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 wzbudzając duże zainteresowanie. Bookcrossing, czyli krążąca książka lub książka w podróży, ma spopularyzować czytanie. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (park, pociąg, ulubiony pub, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino), jak również w miejscach w tym celu przygotowanych - półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Bookcrossing daje szansę tym, których nie stać na zakup wymarzonej pozycji literackiej, samotnikom i nieśmiałym ułatwia nawiązywanie licznych kontaktów, inicjuje rozmowy, dyskusje.
Bookcrossing to forum ,,uwalniaczy książek”, na którym można wymieniać się informacjami o najczęstszych miejscach pozostawień, umówić na spotkanie, czy przekazać adres nowej półki bookcrossingowej, skomentować dowolny temat. Bookcrossing to uczestnictwo w międzynarodowym ruchu czytelniczym, to również rodzaj elitarnej mody - dzięki której częściej rozmawiamy o książkach, polecając sobie nawzajem te najlepsze. Bookcrossing to aktywne uczestnictwo w Święcie Uwalnianych Książek.