"Tylko - że aby drogę mierzyć przyszłą,
Trzeba koniecznie pomnieć, skąd się wyszło."
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • _dsc0902.jpg
Dąb Pamięci
wtorek, 25 kwietnia 2017 00:00

20 kwietnia w Liceum Ogólnokształcącym im. H. Kołłątaja odbyła się uroczystość posadzenia Dębu Pamięci ku czci absolwenta szkoły – por. Kazimierza Bladego, który wiosną 1940 roku został zamordowany w Charkowie przez sowieckie NKWD. To już czwarta tego typu uroczystość zorganizowana przez społeczność szkolną pińczowskiego Kołłątaja w ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Program ten, realizowany w Polsce i za granicą, ma na celu uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej i przywrócenie im zbiorowej pamięci poprzez posadzenie 21 857 Dębów Pamięci. Z tej okazji młodzież szkolna przygotowała, pod kierunkiem p. Marty Nowak i p. Tomasza Pietrzykowskiego uroczysty apel, podczas którego przypomniano postać zamordowanego porucznika. W uroczystości, oprócz młodzieży szkolnej, przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, przedstawicieli instytucji działających na terenie Pińczowa i absolwentów szkoły, wziął udział bratanek porucznika Kazimierz Bladego – Pan Longin Blady.

IMG 8046

IMG 8063

IMG 8066

Na apelu ogłoszono wyniki konkursu wiedzy o zbrodni katyńskiej. Konkurs został zorganizowany po raz drugi przez Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach i współudziale Stowarzyszenia Społeczno- Kulturalnego „Dla Ponidzia”. Pińczowska młodzież wykazała się dużą wiedzą na temat tragedii polskich żołnierzy zamordowanych w 1940. Najlepiej test składający się z 23 pytań rozwiązali: Filip Szproch z kl. I C oraz Bartłomiej Dąbek z kl. II B. Kolejne miejsca zajęli: Paulina Suwała (kl. II B) oraz Michał Bogdan z I C, Wiktor Tutaj z 1 B i Katarzyna Bajor z II C. Uczniowie zostali nagrodzeni książkami i wydawnictwami historycznymi, ufundowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach oraz p. Zbigniewa Kudasiewicza.

IMG 8080

IMG 8086

IMG 8093

Po części artystycznej uczestnicy spotkania udali się na plac szkolny, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę i posadzono Dąb Pamięci. Ostatnim punktem programu było otwarcie wystawy przygotowanej przez IPN „Miednoje – Policyjny Katyń”, która pojawiła się w pińczowskim liceum dzięki p. Łukaszowi Łaganowskiemu.