"Tylko - że aby drogę mierzyć przyszłą,
Trzeba koniecznie pomnieć, skąd się wyszło."
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • _dsc0902.jpg
Kolejna wizyta młodzieży izraelskiej w naszej szkole
sobota, 10 września 2016 00:00

W poniedziałek, 5 września 2016 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Pińczowie gościła grupa 90 uczniów ze szkoły z Kiryat Tivon z Izraela. Spotkanie z pińczowską młodzieżą odbyło się w ramach realizowanego przez Liceum Ogólnokształcące im. H. Kołłątaja projektu „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”. Wizyta, koordynowana przez p. Gabrielę Wiewiórę i wicedyrektora p. Tomasza Pietrzykowskiego, rozpoczęła się częścią oficjalną, podczas której dyrektor Liceum Ogólnokształcącego p. Anna Golik i uczennica kl. II a Sara Stępień serdecznie powitały gości z zaprzyjaźnionej szkoły Ort Greenberg.

DSC 0311

DSC 0327

DSC 0331

DSC 0339

DSC 0343

DSC 0348

DSC 0353

DSC 0355

W części artystycznej, przygotowanej pod kierunkiem p. Tomasza Pietrzykowskiego, wystąpiły utalentowane muzycznie uczennice: Angelika Zarzycka, Katarzyna Gajda i Paulina Orzełek, która pieśnią żydowska „Shema Israel” rozpoczęła piątą wizytę młodzieży izraelskiej w Pińczowie. Prezentację multimedialną o Pińczowie i istotnych wydarzeniach z życia liceum przedstawiła Magdalena Bałaga pod kierunkiem pani Gabrieli Wiewióry. Natomiast o swojej szkole i mieście Kiryat Tivon opowiadali Itai Levi i Tom Sosstiel. 

DSC 0367

DSC 0402

DSC 0406

DSC 0407

DSC 0432

DSC 0437

DSC 0442

DSC 0444

Jednym z najważniejszych punktów programu było spotkanie z Izabelą Koselarz. Uczennica klasy II b pińczowskiego „Kołłątaja” opowiedziała niezwykle poruszającą historię swoich dziadków, którzy ukrywali z narażeniem własnego życia rodzinę żydowską i zostali uhonorowani najwyższym cywilnym odznaczeniem Izraela medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Istotną rolę w integracji młodzieży polsko – izraelskiej odegrały warsztaty przeprowadzone w sześciu grupach pod kierunkiem nauczycieli: p. Justyny Szafraniec, p. Ilony Wilk, p. Marty Nowak, p. Inez Sarwy, p. Krzysztofa Marszalika i p. Marcina Karpińskiego. Uczniowie szkół średnich mogli pochwalić się wówczas artystycznymi zainteresowaniami, porozmawiać o historii oraz wymienić się kontaktami. W dobie serwisów społecznościowych, świat staje się globalną wioską. Dlatego odległość nie stanowi już problemu w utrzymaniu międzyludzkich relacji.

DSC 0446

DSC 0451

DSC 0461

DSC 0467

Największe emocje wśród młodych ludzi wzbudziła wspólna zabawa, podczas której uczniowie z Izraela uczyli tańca – „hory” pińczowskich licealistów. Wszyscy żartowali i tryskali pozytywną energią, a uśmiech nie znikał im z twarzy. Następnie uczniowie z Izraela obejrzeli wystawy prezentujące działalność artystyczną pińczowskiej młodzieży, przygotowane przez p. Beatę Oleksy i p. Martę Nowak. Wielkie zainteresowanie wzbudziły dzieła Marty Bednarz, Ilony Gajos, Katarzyny Fiuk i Damiana Bisikiewicza.

DSC 0472

DSC 0473

DSC 0477

DSC 0496

Ostatnim akcentem spotkania polsko – izraelskiego było oddanie hołdu poległym w czasie II wojny światowej w Synagodze Starej w Pińczowie. Uczestnicy ceremonii wysłuchali piosenki Hallelujah w wykonaniu Pauliny Orzełek, recytacji wiersza pt. Tenebrae Magdaleny Lasi i Walca sentymentalnego w wykonaniu Angeliki Zarzyckiej. Wizytę gości z Izraela zakończono posadzeniem dębu pamięci na terenie pińczowskiego liceum i wymianą prezentów. Wśród upominków m.in. znalazły się zakładki przedstawiające zabytki naszego miasta i okolicy przygotowane przez uczniów LO pod kierunkiem p. Sylwii Smaczyńskiej. Przyjazna atmosfera, a przede wszystkim otwartość uczniów „Kołłątaja” sprawiły, że goście z Izraela wystosowali gorące zaproszenie do odwiedzenia Kiryat Tivon. Spotkania polsko-żydowskie uczą młodych ludzi tolerancji, przełamywania bariery językowej, kulturowej, jak również wzmacniają więzi pomiędzy uczniami obu szkół.