"Tylko - że aby drogę mierzyć przyszłą,
Trzeba koniecznie pomnieć, skąd się wyszło."
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • _dsc0902.jpg
Wizyta młodzieży izraelskiej - 23 października 2015 roku
czwartek, 29 października 2015 00:00

W ramach projektu „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów” 23 października 2015 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja odbyło się czwarte spotkanie naszych licealistów z grupą 90 uczniów i ich opiekunów z zaprzyjaźnionej szkoły Ort Greenberg z Kiryat Tivon. Młodzi Izraelczycy zostali serdecznie powitani przez dyrektora LO w Pińczowie Panią Annę Golik i uczennicę klasy III d Aleksandrę Szymańską. W części artystycznej, przygotowanej pod kierunkiem Gabrieli Wiewióry i wicedyrektora Tomasz Pietrzykowskiego, wystąpiły utalentowane muzycznie uczennice Orzełek Paulina i Zarzycka Angelika wzbudzając zachwyt wśród polsko – żydowskiej publiczności.

DSC 0045

DSC 0073

DSC 0089

DSC 0090

DSC 0131

DSC 0145

DSC 0148

Dzięki prezentacji multimedialnej przedstawionej przez zastępcę Samorządu Uczniowskiego Pawła Gorczycę młodzież izraelska mogła poznać historię i działalność LO. Podobną prezentację o swojej szkole i mieście przygotowali także uczniowie z Kiryat Tivon. Ważnym punktem programu było spotkanie z Izabelą Koselarz – uczennicą klasy I c liceum w Pińczowie, prawnuczką Józefy Karbowniczek nagrodzonej medalem ,,Sprawiedliwy wśród narodów świata”, która opowiedziała historię swojej rodziny z czasów II wojny światowej.

DSC 0154

DSC 0157

DSC 0163

DSC 0169

DSC 0179

DSC 0194

DSC 0195

Po oficjalnej części polscy i izraelscy uczniowie szkół średnich wzięli udział w warsztatach integracyjno-merytorycznych prowadzonych w sześciu grupach pod kierunkiem nauczycieli: Iwony Parkity, Danuty Sochy, Justyny Szafraniec, Ilony Wilk, Marty Nowak, Katarzyny Opis. Bezpośredni kontakt młodzieży obydwu krajów wzbogacony wiedzą historyczną umożliwił nie tylko wzajemne poznanie się, ale zlikwidował bariery kulturowe i wzbudził wzajemny szacunek. Istotną rolę w integracji obu narodów odegrała nauka narodowych tańców – poloneza i hory, w której uczestniczyła młodzież polska i izraelska. Tajniki sztuki tradycyjnego polskiego tańca uczniowie pińczowskiego liceum poznawali już od dawna pod okiem nauczycieli wychowania fizycznego: Doroty Wites, Krzysztofa Marszalika, Aleksandra Staniszewa, Marcina Karpińskiego. Na czele przepięknego korowodu szli przedstawiciele społeczności szkolnej ubrani w tradycyjne szlacheckie stroje: Aleksandra Lechowska, Barbara Płachta, Magdalena Dziubińska, Łukasz Michno, Dominik Kłys, Hubert Liśkiewicz zachęcając do tańca nie tylko swoich nowo poznanych kolegów, ale także nauczycieli i rodziców.

DSC 0200

DSC 0215

DSC 0216

DSC 0283

DSC 0351

DSC 0354

DSC 0367

Po wspólnej zabawie Izraelczycy rozpoczęli zwiedzanie LO od złożenia podpisu na plakacie upamiętniającym spotkanie, który został ufundowany przez Aleksandra Staniszewa. Następnie obejrzeli wystawy prezentujące działalność artystyczną pińczowskiej młodzieży przygotowane przez Sylwię Smaczyńską i wystawę „Pińczów i jego mieszkańcy w starej fotografii” wykonane przez uczniów naszej szkoły, pod kierunkiem Marty Nowak. Po zasadzeniu przy budynku liceum „ drzewka pamięci” ostatnim akcentem wizyty była ceremonia upamiętniająca ofiary II wojny światowej, która odbyła się przy Synagodze Starej w Pińczowie. Uroczystość przygotowaną przez Ilonę Wilk i Gabrielę Wiewiórę zakończyło zwiedzanie synagogi i zapalenie znicza pamięci.

DSC 0376

DSC 0382

DSC 0392

DSC 0430

DSC 0453

DSC 0500

DSC 0513

Wizytę zakończyła wymiana prezentów między młodzieżą z Pińczowa i z Izraela. Wśród upominków m.in. znalazły się zakładki do książek wykonane przez uczniów klas pierwszych pod kierunkiem Sylwii Smaczyńskiej. Goście z Izraela podziękowali za tak ciepłe przyjęcie i za organizację spotkania, wyrazili chęć przyjazdu w przyszłym roku, a także zaprosili naszych uczniów do wizyty w ich szkole. Przygotowania do wizyty gości z Izraela i samo spotkanie młodzieży,pogłębiło wiedzę o relacjach polsko-żydowskich oraz przyczyniło się do budowania stałej współpracy między szkołami. Dla polskich uczniów to również doskonała okazja aby w praktyce wykorzystać swoją znajomość języka angielskiego.